• Tydzień VII

Temat kompleksowy: Ktoś nam niebo pomalował. Witaj! tęczo kolorowa.

Tydzień od 04.05.- 08.05.20r.

Przygotowane zadania i propozycje proszę wybrać wg potrzeb dzieci. Nie należy realizować wszystkich propozycji.

W tym tygodniu dziecko pozna obraz graficzny literki Z i cyfry 10. Na podstawie filmiku- bajki dowie się jak krąży woda w przyrodzie. Pośpiewa o deszczu lub tęczy. Wykona prące plastyczną rozwijającą wyobraźnię i  zdolności manualne. Będzie miało możliwość przeprowadzenia z rodzicem  eksperymentu z barwami tęczy oraz  doświadczenia fizycznego, na podstawie którego dowie się jak powstaje burza. Nie zabraknie również ruchu w postaci ćwiczeń i tańca. Poćwiczy słuch wysłuchując na dobranoc wierszy. Nadal będzie miało możliwość rozpoznawania swoich emocji i określania swojego nastroju w danej chwili. Dla pragnących ćwiczyć umysł zaproponowałam gry dydaktyczne przy laptopie, komputerze czy tablecie.

1. Ćwiczenia poranne z małpkami
        • DJ Miki-Ręce do góry-sł.Gosia Kosik, produkcja muzyczna Krzysztof Palczewski

1. Obejrzyj film – Skąd się bierze deszcz?
        • Raindrop kreskówka cartoon - 02, Czarodzieje z deszczu - dzieci na wodzie

• Śpiewające Brzdące - Deszczowa piosenka - Piosenki dla dzieci

Zadanie: Klaszcz rytmicznie i śpiewaj słowa refrenu: Kap ,kap, kap, deszczyk z nieba spadł.

• Tęcza- cza cza

1.         Zrób to sam

Podpowiedź: Potrzebne będą kolorowy papier, nożyczki, klej. Jeśli nie macie kolorowego papieru można użyć kredek lub bibuły. W linku znajdziecie inspiracje.

• Tęcza z talerzyka

Podpowiedź: Potrzebny będzie papierowy talerzyk, kolorowy papier lub bibuła, klej, nożyczki. Jeśli nie macie talerzyka można użyć kolorowego papieru. Jeśli nie macie kolorowego papieru można kartki pomalować farbami, a gdy wyschną złożyć pracę. Załączam zdjęcie jako wzór.

1. Eksperymentujemy  z tęczą
        • M&M's vs Skittles - SUPER eksperyment TĘCZA do zrobienia w domu - Która tęcza lepsza?

• Eksperyment wędrująca woda / eksperymenty dla dzieci, moje dzieci kreatywnie.

1. Doświadczenie- Jak powstaje burza?
        • Burza doświadczenie

Podpowiedź: Potrzebny będzie słoik z nakrętką, włóczka, balon

1. Gimnastyka smyka- Zatańcz z Gumimisiem
        • Taniec dla dzieci Gumi miś

1. Poznaj literkę Z
        • Nauka pisania literek. Literki. Polski alfabet - literki z ź ż Polish alphabet for children.

Zadanie: Powtarzajcie wraz z chłopcem  słowa rozpoczynające się na literkę Z.
               Zauważyliście, że po dodaniu kreski lub kropki nad literką Z, zmienia się nazwa
               literki. Jeśli chcesz też możesz  powtarzać nowe  słowa ale pamiętaj, że obecnie

uczymy się  literki- Z.

1. Poznaj cyferkę 10
        • Liczenie po polsku dla dzieci * Lulek.tv

Podpowiedź: Zauważyliście, że cyferka 10 składa się z dwóch innych? Przypomnij sobie  jakich?

1. Posłuchaj na dobranoc

Zadanie: Wymieńcie zapamiętane słowa, które rozpoczynają się na głoskę -Z.

• Maria Konopnicka - Tęcza - wiersz - bajka

Zadanie: Zapamiętaliście ile kolorów  ma tęcza? Spróbujcie je wymienić.

1. Poznaj swoje emocje
        • Jak się czuje miś? Piosenki dla dzieci. Lulek.tv

1. Łamigłówki mądrej główki
        • Ćwiczymy umysł i powtarzamy wiadomości

1. Trening umysłu- co nie pasuje?
        2. Alfabet i cyfry- Jaka liczba?
        3. Słowne zabawy- Ile sylab?